Ostatni Nieszpór i Muzyki w Bandysiach

Był kiedyś na Kurpiach zwyczaj zakopywania czterech Ewangelii pod kapliczkami stojącymi na obrzeżach wsi. Do tych kapliczek w oktawie Bożego Ciała niesiono w procesji obrazy z kościelnego ołtarza, odwiedzając po drodze inne kapliczki i krzyże przydrożne. Co ciekawe, obrazy mogły nieść tylko panny. Zwyczaj ten do dziś dnia praktykowany jest w nielicznych wioskach. W większości zaś pozostała pamięć.

Wspólnie z mieszkańcami Bandyś postanowiliśmy wrócić do czcigodnej praktyki. Niestety – ci, którzy mogliby poprowadzić wspólny śpiew, nie mają już siły żeby przemierzyć całą trasę procesji. Ci zaś, którzy mają siłę – nie znają pieśni. Dlatego też nieco zmieniamy przebieg Zgromadzenia. W tym roku przejdziemy z Czarni tylko do jednej kapliczki, gdzie odprawimy nabożeństwo.

Zgromadzenie czwartkowe kończy obchody Oktawy Bożego Ciała. W związku z tym już w piątek, razem z mieszkańcami wsi zapraszamy wszystkich na Muzyki w Starej Szkole. Do tańca grać będą młodzi muzykanci z Bandyś oraz muzykanci przyjezdni z różnych stron. Kto choć raz był na Muzykach w Szkole, ten wie, że takiej potańcówki nie trzeba reklamować! Wstęp wolny!

Porządek Zgromadzenia:

Czwartek, 02 czerwca
15:30 Śpiewamy nieszpory
16:00 Msza święta w kościele w Czarni.
ok. 17:00 Wyjście procesji – w tym roku ruszamy spod kapliczki pod którą w ub. roku miało miejsce zgromadzenie i przechodzimy do kolejnej kapliczki z zakopaną ewangelią. Z Czarni ruszamy pod kapliczkę do Bandyś samochodami!

Piątek, 03 czerwca
19:00 Zabawa taneczna w starej szkole

Informacje logistyczne:

1. Noclegi jak zawsze w trzech opcjach:

mata+śpiwór na podłodze w szkole, namiot na terenie szkoły (10zł/noc/os)

albo Agro „Dorota” w Czarni (tel. 694 168 849)

 

O potańcówce taki oto plakacik informacyjny:

plakat