LEGENDY NASZEJ WSI – SPOTKANIE I

Nasze zaangażowanie na Kurpiach to nie tylko odwiedzanie osób starszych i nagrywanie ich, czy wspólne śpiewanie. To nie tylko zapraszanie ich, by poprowadzili warsztaty w ramach Kurpiogrania. Tym razem przygotowujemy się do spotkania z tutejszą młodzieżą. Tym razem to z nimi chcielibyśmy zrobić coś konkretnego.
We współpracy z dyrektorem Zespołu Szkół w Czarni – Witoldem Kuczyńskim – chcemy „wciągnąć” młodzież szkolną we wspólne odkrywanie ich legend i historii związanych z miejscami, w których mieszkają. Poprzez zabawę w reportera, gimnazjaliści z gminy Czarnia mają dotrzeć do znanych starszemu pokoleniu historii z pogranicza legend i rzeczywistości. Zebranie takich opowieści, związanych czasem z konkretnym miejscem, a czasem z konkretną osobą czy wydarzeniem będzie pierwszym krokiem.

 

Przygotowana przez nas papierowa mapa gminy zawiera jedynie nazwy wsi, kilka głównych dróg, lasy i lokalną rzekę Omulew. Jest na niej sporo białych plam. Zapełnienie ich należeć będzie do młodzieży. Każda z przygotowanych przez nich historii, wrysowana zostanie na mapę tak, aby stworzyć pełny obraz tego regionu w kontekście jego niesamowitych opowieści.

 

Co uda się z tym zrobić dalej… zobaczymy … Na razie przygotowujemy się pełną parą do pierwszej szkolnej audycji i do spotkania z gimnazjalistami…

 

Mamy nadzieję, że zaintryguje ich nasz pomysł i że historii, ukrytych w pieśniach i w babcinych opowieściach będą słuchać z nowym zainteresowaniem. Zrodzonym przez wzbudzenie w nich ciekawości świata. Reporterskiego zacięcia i chęci poszukiwania… Może też wciągnie ich ten świat i odnajdą w nim nową dla siebie jakość, która do tej pory wydawała się już nikomu nie potrzebna.

 

Audycja odbędzie się w Zespole Szkół w Czarni, 2 października 2014 o godzinie 11:50, na piątej godzinie lekcyjnej. Do projektu zaproszeni będą uczniowie trzech klas gimnazjalnych.

 

mapa_kolberg
 

Spotkanie to jest częścią projektu „Akademia Kolberga”, w ramach trwającego obecnie Roku Kolberga. Jest ono zatem współtworzone i współfinansowane przez Stowarzyszenie Tratwa oraz IMIT.

RK logo

logo-IMIT1-300x144

Logo tratwa