Artyści

TEN DZIAŁ POŚWIĘCONY JEST ARTYSTOM LUDOWYM, KTÓRZY ZWIĄZANI SĄ Z KURPIOGRANIEM.

OD POCZĄTKU ISTNIENIA IMPREZY

(w trakcie uzupełniania)

 

STANISŁAW KOLIMAGA – SKRZYPCE (zm. w 2012 roku)

 

IGNACY ZYŚK – SKRZYPCE (zm. w 2013 roku)

 

JAN KANIA -HARMONIA PEDAŁOWA

Harmonista ludowy z Lipnik, który gry na harmonii pedałowej uczył się samodzielnie. Obecnie jest cenionym i uhonorowanym artystą, współpracującym z wieloma ośrodkami kultury i prowadzącym w nich zajęcia muzyczno-taneczne. Jest też instruktorem muzycznym i choreografem zespołu „Puszcza Zielona” z Łysych, charakteryzującego się wyjątkową dbałością o zachowanie autentycznej formy folkloru kurpiowskiego, pozbawionego stylizacji. Jest wyjątkowo zaangażowany w propagowanie kultury kurpiowskiej zarówno w regionie, jak i poza nim. Z oddaniem poświęca się pracy edukacyjnej w ośrodkach kulturalno-oświatowych i szkołach.

 

RYSZARD MANIURSKI – HARMONIA PEDAŁOWA

Harmonista ludowy z Antoń (niedaleko Ostrołęki).  Jego życiową pasją jest muzykowanie.  Początkowo grał ze słuchu bądź przypatrywał się jak palcują inni muzykanci. Dopiero po kilku latach nauczył się czytać i grać z nut. Uczył się od najwybitniejszych artystów kurpiowskich m.in. od Józefa Mroza i Franciszka Golana. Jak sam mówi zamsze bardzo ciągnęło go do muzyki. Jako młody chłopiec grywał na zabawach wiejskich, weselach i uroczystościach rodzinnych. Od 1994 r. rozpoczął współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Kadzidle – prowadził lekcje gry na harmonii pedałowej w ramach programu ochrony „ginących zawodów” oraz objął kierownictwo kapeli kurpiowskiej, która przygrywa Zespołowi Folklorystycznemu „Kurpianka” działającemu przy Ośrodku.

 

JUSTYNA CEBEREK – KIERCE, KWIATY Z BIBUŁY

Rękodzielniczka „młodego pokolenia” z Zalesia. Zajmuje się głównie wyrabianiem kwiatów z bibuły oraz kierców. Prowadziła warsztaty rękodzielnicze w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie w 2012 roku oraz w Bandysiach w 2013.

 

ELŻBIETA KASZNIA – KWIATY Z BIBUŁY, PALMY WIELKANOCNE, ŚPIEW

Śpiewaczka i rękodzielniczka z Rozóg. Tworzy przepiękne kwiaty z bibuły oraz wycinanki. Od ponad 30 lat występuje na scenie, głównie jako solistka, zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień. Jej pieśni oraz jej rękodzieło prezentowane były także na festiwalach twórczości ludowej za granicą. W 2011 roku poprowadziła warsztaty rękodzielnicze – z tworzenia kwiatów z bibuły, oraz warsztaty śpiewacze. w 2014 roku poprowadzi warsztaty rękodzielnicze – z robienia palm wielkanocnych

 

BADNYSIONKI – ŚPIEW

Czteroosobowy zespół śpiewaczek ze wsi Bandysie, w skład którego obecnie wchodzą: Bronisława Świder, Antonina Deptuła, Maria Piórkowska oraz Maria Kuta. Niezwykle żywiołowe i energiczne kobiety, śpiewające zarówno pieśni weselne, pogrzebowe, polne jak i trampane. Ich repertuar jest niezwykle bogaty, a śpiew rozpoznawalny. Bandysianki są kilkakrotnymi laureatkami kazimierzowskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, wyśpiewały na nim także „BASZTĘ”. Swoim śpiewem ubogacały warszawski festiwal muzyki tradycyjnej „Wszystkie Mazurki Świata”. W 2011 i 2013 roku prowadziły warsztaty śpiewu dla kobiet. W 2014 poprowadzą warsztaty pieśni trampanych

 

ZOFIA WARYCH – ŚPIEW

Kurpiowska śpiewaczka, hafciarka i koronczarka z Myszyńca, ur. w Dębach. Działalność koncertową rozpoczęła dopiero w latach 90., występując z zespołem śpiewaczym z Ciesiny. Laureatka Baszty w kategorii solistek-śpiewaczek na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą w 2003 roku. W 2011 została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. W 2011, 2013  zaangażowana w warsztaty śpiewu kobiet. W 2014 poprowadzi spotkanie z pieśniami maryjnymi.

MARIANNA BĄCZEK – ŚPIEW

Urodzona w 1931 roku we wsi Bandysie na Kurpiach, gdzie mieszka do dziś. Śpiewa od dziecka, jej ojciec był uznanym śpiewakiem pogrzebowym. Pod koniec lat czterdziestych nagrywali jej śpiew polscy etnomuzykolodzy, małżonkowie Sobiescy i późniejsza założycielka Polskiego Towarzystwa Etnochoreologicznego Grażyna Dąbrowska. W  repertuarze Marianny Bączek znajdujemy pieśni roku obrzędowego i kościelnego. Dawniej inicjowała śpiew kobiet podczas wesel, na których przez lata pełniła funkcję czepkarki. W 2011  prowadziła warsztaty śpiewacze dla kobiet. w 2014 poprowadzi spotkanie z pieśniami polnymi.

 

MARIA PIÓRKOWSKA – KULINARIA

Bandysianka, członkini grupy śpiewaczej „Bandysianki”. Piecze wspaniałe fafernuchy i robi doskonałe nalewki. W 2013 roku prowadziła warsztaty kulinarne, ucząc wypieku tradycyjnych fafernuchów.

STANISŁAW SIERUTA – TANIEC

Od urodzenia (1935 r.) mieszka we wsi Olszyny, gm. Myszyniec – w sercu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Śpiew i taniec to jego cały świat od dziecięcych lat, a jego wykonawstwo do dziś dostarcza publiczności artystycznych wzruszeń i jest niewyczerpanym źródłem poznania tradycyjnego śpiewu kurpiowskiego. W swojej wsi zorganizował i przez wiele lat prowadził Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Olszyny”, z którym występował na wielu krajowych festiwalach folklorystycznych, a nawet na Europejskim Festiwalu Folklorystycznym w Belgii w 1975 r. Z jego udziałem powstało 5 filmów dokumentalnych o kulturze i sztuce kurpiowskiej. Należy do bardzo aktywnych Artystów, nadal śpiewa pieśni kurpiowskie na znaczących imprezach i uroczystościach w regionie i w kraju. W jego repertuarze są również pieśni znane w innych regionach, jednakże wzbogacone ozdobnikami, wydłużoną frazą, są indywidualnym wariantem Kurpiowskiego Artysty. 

Inni prowadzący, nie mieszkający na Kurpiach:


Adam Strug – Śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog – zbieracz i praktyk W latach 1992-2000 towarzyszył śpiewakowi pogrzebowemu Wincentowi Nasiadce w parafii Nowogród. Wykonuje muzykę kurpiowską, pieśni nabożne oraz twórczość autorską.

Grzegorz Ajdacki – Propaguje tradycyjne tańce i zabawy regionalne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych prowadząc w wielu miejscach Polski i za granicą zajęcia, imprezy i projekty taneczne. Jednocześnie ciągle pogłębia swoją wiedzę i umiejętności podróżując po kraju i ucząc się od wiejskich tancerzy.

 

Dominik Wóltański – taniec